טיפים והנחיות

טיפים והנחיות

טיפ להורים וילדים

מומלץ להיבדק מוקדם ככל שניתן, בדרך כלל החל מגיל שנה או כחצי שנה לאחר בקיעת השן הראשונה. עדיף לבקר עוד לפני שיש

חשד לבעיה כל שהיא – כך גדל הסיכוי לבריאות דנטלית ובנוסף – ילדכם לא יחשוש מביקור אצל הרופא.

יש חשיבות רבה לגילוי מוקדם של עששת בפה הילד לכן מומלץ להגיע לבדיקות תקופתיות באופן סדיר ולא לחכות לכאבים.

הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה קלינית של חלל הפה והשיניים וצילומי רנטגן על פי הצורך (חשובים לגילוי מוקדי עששת  במשטחי השן שאינם גלויים לעין ).

לפני ביקור הראשון אצל רופא השיניים יש להכין את הילד ולספר לו לאן הוא הולך… מניסיוננו – מומלץ מאוד לא לנסות "לבלף" את הילד ותמיד לספר לו את האמת – אך לא להגרר להסברים מוגזמים או הבטחות כדוגמת "זה לא יכאב" או "אל תפחד".

 

צחצוח שיניים

אנו מצחצחים שיניים, מורחים תחילה משחת שיניים על המברשת ואחר כך, משפשפים בעזרת השערות את המשטח של כל שן ושן. השיטה הנפוצה ביותר היא סיבוב המברשת תוך כדי לחיצה קלה.

מומלץ לעבור על כל המשטחים במשך זמן שווה, ולצחצח בסך הכול כ-2 דקות תוך כיסוי כל השיניים.

שיטה מומלצת נוספת היא להחזיק את זיפי המברשת באמצע בין החניכיים לבין השיניים, וללחוץ בחוזקה, להוציא את הדם מהחניכיים ולגרום להן להיראות לבנות יותר, לאחר מכן לעשות כמה תנועות מעגליות על משטח השן, ולהמשיך לכל אחד מהצדדים של השן.

התנועה האנכית בתנועות הסיבוביות מנקה את פיסות המזון הקטנות שנתקעו ברווחים בין השיניים, בין השיניים ובין החניכיים וברווחים האופקיים שיוצר משטח הלעיסה של השיניים הטוחנות(השיניים האחוריות ביותר). תנועה נמרצת, ציחצוח מצד לצד לאורך כל השיניים, וציחצוח השיניים או החניכיים עם מוט המברשת אינם מומלצים, משום שתנועות כאלו אינן אפקטיביות בניקוי ויכולות לפגוע בחניכיים. 

בזמן הציחצוח, משחת השיניים הופכת לקצף, אשר יש לשוטפו בעזרת מים.

את מברשת השיניים יש להחליף כל 3 או 4 חודשים, הואיל והזיפים שלה מתבלים במהלך השימוש. על מנת למנוע התפשטות של פתוגנים, מומלץ לא לחלוק מברשת שיניים אחת בין שני אנשים.

מרבית רופאי השיניים ממליצים לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה ולפחות פעמיים ביום. בנוסף, אפשר להשתמש במברשת שיניים חשמלית שנוטה להספיק להשלים יותר עיסויים וקרצופים מאשר המברשת הרגילה, ויכולה גם להיות רכה יותר לשיניים ולחניכיים. רופא שיניים או שיננית יכולים ללמד ולהדגים טכניקות נכונות של ציחצוח שיניים.

ציחצוח השיניים הוא החלק החשוב ביותר בהגיינת הפה, אך ניקוי הרווחים שאליהם מברשת השיניים אינה מגיעה בעזרת חוט דנטלי, וביקורים קבועים אצל רופא השיניים, חשובים אף הם.

 

חרדה מרופא שיניים/ מטיפוליי שיניים 

הרבה אנשים חרדים מטיפולי שיניים, ולא כל פעם יש לזה סיבה הגיונית. אחד הכלים העיקריים במרפאה, העוזרים לפציינטים לעבור את הטיפול בצורה נעימה ובטוחה היא השימוש בגז צחוק.

גז הצחוק הוא תערובת גזים של חמצן וחנקן. מחברים מסכה לאף הפיינט, וההשפעה כמעט מיידית. 

אפשר לנסות שילוב של טיפול ברפואה משלימה עם רפואת שיניים "רגילה" (קונבנציונלית), כהקדמה לטיפול השיניים או כחלק מלא ומשולב. דר' יעקובסון הוא מטפל רייקי מוסמך.

מרפאת השיניים ד"ר יעקובסון אלחנן